Roigasaia ehitus

Teenused

Küsi oma projektile hinnapakkumist

Mida me ehitame?

Meie ettevõtte põhitegevuseks on traditsiooniliste puidust roigasaedade ehitamine, väravate valmistamine ja paigaldamine. Lisaks ehitame ka varbaeda ja lattaeda.

Roigasaedade paigaldamiseks kasutame:
• pooleks lõhestatud kuuselatte (kaldu-, risti 2- 6 m latid).
• tugiposte (kuni 2 m püstpostid).
• sidumiseks kuusevitsa – roigasaia kaldposte hoiab omavahel ühenduses kaheksakujuliseks keerutatud kuusevitsad. Sidumiseks kasutatakse umbes 1 cm läbimõõduga kuuseoksi.
• väravate raamistik ja ühendused tehakse puidust.

Kliendi soovil ehitame ka varbaeda, kuid varbaia ehitamine on aeganõudvam ja materjali hankimine on keerulisem, siis sellest tulenevalt on ka meetri hind kallim.

 Roigasaed on vitstega ühendatud postide vahele asetatakse kaldu hirred ehk roikad.

Kasutame kuuseroikaid, millised on kas pooleks lõhestatud või looduslikult ümarad. Postideks on alt kooritud ja tõrvatud kuuselatid. Posti maasisese osa põletame ja tõrvame, et aial oleks võimalikult pikk eluiga.  Sidususteks kasutame kuusevitsa ja puupunne.

Roigasaeda sobib kasutada oma kodu, suvila, aiamaja ja talu tavaliseks piirdeks.

Lattaed on püstiste postide vahele asetatud ja kinnitatud latid/roikad.

Lattaia valmistamiseks kasutame samuti kuuseroikaid, mis on kas pooleks lõhestatud või looduslikult ümarad. Postideks on alt kooritud ja tõrvatud kuuselatid. Sidumiseks kasutame ikka kuusevitsasid, sest need on võrreldes paju- ja toomingaga vastupidavamad.

Lattaed on sobilik suuremate territooriumide piiramiseks. Samuti ka suvila, aiamaja ja talu piirdeks.

Varbaed on kolme rõhtlati vahele kuuseokstest põimitud tihe aed. Ca 1,5 m pikkused postid kaevatakse 2 m vahedega u 30-50 cm pikkuselt maa sisse. Nende külge kinnitatakse kolm rõhtlatti. Rõhtlattide vahele põimitakse peentest kuuseokstest aed. Kõrged ladvad võib soovi korral alles jätta või pealt ühtlaselt maha lõigata.

Varbaia ehitus on aeganõudvam ja kulukam kui roigas- ja lattaia oma. Varbaia plussiks on selle tihedus ja esteetilisus ehk veidi peenem välimus. Varbaia võib paigaldada nähtavasse kohta, mis eriliselt silma paistab. Teistele, rohkem varju jäävamatele krundi külgedele, võib paigaldada roigas- ja/või lattaia. Kui varbaed meeldib, kuid tahaks soodsamat lahendust, siis meie soovitus on teha täistihe roigasaed.

KKK

Kuidas roigasaeda ehitatakse?

Roigasaedu ehitamiseks ei kasutada kaasaegsemaid lahendusi, vaid põhimõtetelt on ehitamine nii nagu vanasti. Täpsem kirjeldus on siin.

Mis eeltingimused on vajalikud, millega peab omanik arvestama?

Roigasaed sobib inimesele, kel meeldib traditsioonilisus ning looduslähesus. Parim aed valmib kliendi ja ehitaja avatud ning usalduslikus koostöös.

Millest sõltub roigasaia hind?

Hind sõltub ehitatava aia pikkusest ja kõrgusest, vajaminevatest postide ja lattide kogusest ning aia keerukusest.

Kui kaua võtab roigasaia ehitus aega?

See oleneb mitmest tegurist- kas materjal on olemas ja töödeldud ning kui pikk ja keeruline on tellitud aed. Kui aiaehituse soov on olemas, saame täpse ajaplaani paika panna. 

Kui vastupidav on roigasaed?

Roigasaia vastupidavus sõltub kasutatavast materjalist. Meie kasutame kuuske, kuna kogemus näitab, et sellega püsib aed kindlasti kauem kui 6-7 aastat. Aia pikaealisuse tagamiseks on postid enne maasse panekut ka põletatud ja tõrvatud. 

Kuidas roigasaeda hooldada?

Immutamist võivad kliendid teatud aja tagant ka ise korrata. Aia kõige nõrgem koht on postid, nende iga saab pikendada sellega, et postide ümbrust niidetakse korralikult, ei lasta rohtu kasvada.